top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Bień-Königsman

CZAS NA TARAS

I to najwyższy, bo zabrali nam w ostatni weekend godzinę, a to oznacza tylko jedno, a mianowicie, że nastał letni czas. A ponieważ czasy są szczególne, bo (niestety) covidowe, to jak nigdy wcześniej zaczynamy dostrzegać przestrzeń na zewnątrz naszych domów. Zobaczyliśmy, że jest nam niezbędnie potrzebna. Ba! Ma wręcz działanie terapeutyczne.


Tak więc przyglądamy się naszym tarasom, balkonom i patiom i zaczynamy dostrzegać, że to nie tylko część na zewnątrz, ale także (a może przede wszystkim) naturalne przedłużenie naszych domów).


Mogę to skomentować tylko jednym słowem: wreszcie!


I wiecie co? Jak już zaczynamy poświęcać naszą uwagę tym zewnętrznym przestrzeniom, to może może czas wreszcie zerwać z wszechobecnymi meblami w kolorze czerni, grafitu, czy ciemnego drewna? Może warto zapatrzeć się na kraje południowe, które na tarasach (z racji klimatu) znają się, jak nikt inny i zaczerpnąć know how i trochę inspiracji, po to, by nasze tarasy nabrały szlachetności i barw.

 

Projekt tarasu lub balkonu to oczywiście dużo więcej niż dobrej jakości meble i kolory, ale pamiętajcie, że one mają duże znaczenie. Poniżej lista elementów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zabierając się za aranżacje naszych zewnętrznych oaz. Ale najpierw parę pytań, które powinniście sobie zadać.


Przed przystąpieniem do urządzania tarasu lub balkonu warto pomyśleć, jak i kiedy będziecie go używać oraz na czym Wam najbardziej zależy. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

  • Czy taras ma służyć do spożywania posiłków? Jeśli tak, to jakich – śniadań, obiadów, kolacji?

  • Czy przestrzeń jest dosyć mała i musisz wybierać między meblami wypoczynkowymi a stołem z krzesłami?

  • Czy też bardziej zależy Ci na wygodnych sofach i fotelach, gdzie można się wygodnie rozsiąść z książką i lampką wina?

Pamiętajcie, że określenie własnych priorytetów sprawi, iż taras będzie dobrze rozplanowany. Pozwoli to również w lepszym ocenieniu tego, czy z jego projektem lub aranżacją poradzicie sobie sam, czy też lepiej będzie skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy na taras popatrzą fachowym okiem. No i last but not least – tu liczy się wysoka jakość produktów. Dlaczego? Pamiętajcie, że jesteście na zewnątrz, gdzie rzeczy narażone są na działanie różnych warunków pogodowych.


Podłoga na tarasy i balkony


Te przeznaczone do wykańczania balkonów czy właśnie tarasów muszą spełniać szereg różnych wymogów, takich jak odporność na czynniki pogodowe czy intensywne użytkowanie. Do tego wszystkiego byłoby dobrze, gdyby wyglądem harmonizowały z resztą domu i były estetyczne.
Materiały do użytku zewnętrznego

Pod gołym niebem najlepiej sprawdzą się kamienie, konglomeraty, ceramika, metal, czy szkło. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się outdoorowe tapety elewacyjne. Już jakiś czas temu zachwyciły one architektów. I nic dziwnego. Przepiękne wzornictwo i kolory, sprawiają, że zewnętrzna ściana prezentuje się zjawiskowo. Są zmywalne, odporne na zadrapania i rozdarcia oraz działanie promieni słonecznych. Na balkonach i tarasach sprawdzą się idealnie.
Mówiąc o materiałach muszę wspomnieć też tkaniny. Dodają one wizualnego ciepła, a do tego, odpowiedni ich rodzaj świetnie się sprawdzi na sofach, fotelach, czy leżankach, a także zasłonach, które ostatnio też z sukcesem wkraczają na zewnętrzne salony.

Nie można zapomnieć też o farbach. Te do użytku zewnętrznego muszą być szczególnie odporne. Warto, by miały też szeroką i ciekawą gamę kolorystyczną. I by były przeznaczone do różnych powierzchni.
Osłona od wiatru i słońca

Czyli pergole, przepierzenia, ścianki. Wcale nie muszą być rustykalne, a jeśli nawet, to “nowocześnie” rustykalne. Materiały, z których wykonuje się obecnie takie elementy są bardzo różne. Nie jest to już tylko drewno, ale także metal, czy płyty poliwęglanowe (tzw. pleksi).

W Polsce fantastyczne pergole robi firma Cube Garden. Są one nie tylko bardzo estetyczne, ale także mają bardzo wysoką jakość. Do tego producent przywiązuje dużą wagę do tego, by łączenia nie były widoczne. Ich pergole mogą stać przy domu, ale mogą także stanowić wolnostojący element w ogrodzie. I co ważne, Cube Garden ma również podłogi systemowe przystosowane do swoich pergoli.
Znajdziecie ich pod poniższym linkiem:

Meble outdoorowe

I znowu należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze oczekiwania co do aranżacji przestrzeni. Czy będzie to miejsce głównie do wypoczynku i łapania promieni słonecznych? Wtedy powinniśmy pomyśleć o wygodnych wypoczynkach i leżakach. Jeśli jednak chcemy na tarasie organizować spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, a do tego serwować jedzenie z grilla, to już będą nam potrzebne sporych rozmiarów stół, krzesła, być może mobilna kuchnia lub grill. Oczywiście, jeśli dysponujemy dużym tarasem, możemy ją podzielić na parę stref. Ale nie zawsze jest to możliwe.

I pamiętaj – komfort jest zbyt ważny, by iść na kompromisy. Dlatego powinna tu rządzić jedna podstawowa zasada – meble outdoorowe powinny być tak samo wygodne, jak te, których urządzamy we wnętrzach. Oczywiście nie można zapomnieć, że powinny być również estetyczne, prawda?

Jednak w przypadku mebli zewnętrznych bardzo ważne są również pokrowce, bo w naszym klimacie warto je stosować nawet na meble przystosowane do różnych warunków klimatycznych.

Jeśli chodzi o trendy, to jeszcze do niedawna na polskich tarasach królował rattan i to ten w bardzo ciemnych kolorach. Teraz coraz częściej wybieramy jasny rattan, ale także meble o konstrukcji aluminiowej.

I tu wkracza Hiszpania. Dlaczego? Bo Hiszpanie naprawdę wiedzą, jak robić meble outdoorowe, które są komfortowe, odporne na warunki pogodowe i do tego niezwykle estetyczne. To wyższy poziom podchodzenia do projektowania mebli na zewnątrz :)https://www.musola.es/fr/collection/nao

https://www.musola.es/fr/collection/salinas


I jeszcze jedna firma z Hiszpanii. Niech inspiruje


Oświetlenie tarasów i balkonów

Wyobraź sobie długi letni, leniwy wieczór. Jest ciepło, siedzisz z przyjaciółmi na tarasie lub balkonie, niespiesznie sączysz cavę (ok, może być też prosecco :)). Robi się ciemno, ale to nic. Przecież masz odpowiednie oświetlenie. Podzielone na funkcje i strefy. Zapalasz je więc i siedzicie dalej.

Oświetlenie naprawdę warto przemyśleć już na etapie planowania instalacji elektrycznej w domu, by rozmieścić w odpowiednich miejscach gniazda zasilające zewnętrzne źródła światła, a także wyprowadzić kable zasilające kinkiety lub wiszące lampy. Oczywiście na rynku istnieją też lampy solarne, ale mogą one nie wystarczyć.

Przede wszystkim trzeba sobie postawić pytanie, czy jeden punkt oświetleniowy wystarczy. Podpowiem od razu, że raczej nie. Projektując oświetlenie na tarasie warto wziąć pod uwagę jego funkcje: ogólne, zadaniowe, akcentujące, dekoracyjne oraz to, jaki nastrój chcemy stworzyć. Zazwyczaj kameralny, prawda?

Mówiąc o nastrojowym oświetleniu warto wspomnieć kominek. Ten zewnętrzny, na biopaliwo wspaniale sprawdzi się w na tarasie i balkonie.

Inspiracje znowu hiszpańskie:https://en.diablaoutdoor.com/collections/accesorios-similares-plisy/products/lampara-exterior-cubos


A to moja ulubiona, przenośna lampka. Może stać na stole, można ją zabrać na piknik


Rośliny

Nawet na małym balkonie lub tarasie możemy stworzyć mini ogród. Aby osiągnąć sukces, trzeba podejść do zadania z głową. W tym przypadku wybieramy rośliny “kompaktowe” i te wysokie, ale nie rozłożyste i sadzimy je w dużych donicach. Świetnym rozwiązaniem będą też podwyższone grządki.

Są one nie tylko estetyczne, ale także pozwalają lepiej kontrolować uprawianą ziemię.
Dodatki na tarasy i balkony

To one mogą sprawić, że taras będzie miał śródziemnomorski lub skandynawski klimat. Warto więc szukać inspiracji na różnych stronach, nie tylko tych polskich. Warto je również przywozić z podróży. Kolory, wzory, naczynia ręcznie malowane, donice, latarnie i lampiony, ozdobne pledy i poduchy, czy dywan. Wszystkie te elementy mogą sprawić, że stanie się twoją prywatną wakacyjną oazą.https://www.pinterest.com.au/pin/622552348477548448/

https://www.pinterest.com.au/pin/525654587748628505/

https://www.pinterest.com.au/pin/735494182888880553/


A jeśli nie wiesz, jak podejść do tematu, to zapraszam do współpracy! Z przyjemnością zaprojektuję twój taras lub balkon:

796 098 920 / monika.bien@biendesign.com.pl51 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page