top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Bień-Königsman

Najgorętsze trendy wnętrzarskie, czyli “hiszpańska łazienka”

Zaktualizowano: 4 kwi 2021

Pamiętam,, kiedy jeszcze nie zajmowałam się projektowaniem wnętrz, bo byłam małą dziewczynką, w moim domu pojawiały się niemieckie katalogi wnętrzarskie, z których nic nie rozumiałam, ale obrazki mogłam oglądać. Tak więc oglądałam je i zadziwiały mnie te pięknie urządzone wnętrza (oczywiście nie wszystko mi przypadło do gustu), ta dbałość o detal, kolory, wzory…

Minęły lata, wnętrzami zajmuję się profesjonalnie, ale magazyny wnętrzarskie dalej lubię przeglądać. Szczególnie jak jestem w innym kraju. W Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii na przykład 🙂

No właśnie Hiszpania. Okazuje się, że jednym z wiodących trendów w łazienkach będzie…”łazienka hiszpańska”!. Nie ukrywam, że mnie to cieszy, bo łazienki w stylu hiszpańskim są mi szczególnie bliskie i projektuję je od dobrych paru lat.

http://nuevo-estilo.micasarevista.com/casas-lujo/(offset)/108/(all)/1

Ale oczywiście robię to tak, by wnętrza do tej hiszpańskości nawiązywały dyskretnie (chociaż nie zawsze, wszystko zależy od właściciela, bo jak chce, by tej Hiszpanii było trochę więcej, to oczywiście będzie trochę więcej! Jednak cały czas staram się zachować zdrowy rozsądek.

Jak więc powinna wyglądać hiszpańska łazienka? Oto jej główne elementy:

PŁYTKI, CZYLI AZULEJOS

To one stanowią jej główny elementy dekoracyjny. Te we wzory powodują efekt wow. Można je położyć na wszystkie ściany. Ale od tego już dawno odchodzi się w łazienkach. Chociaż, jeśli tak zrobimy, zyskamy efekt szkatułki. W małych dodatkowych toaletach efekt może być naprawdę świetny.

Możemy położyć te płytki tylko w wyznaczonych strefach. Na posadzce. Wtedy może wchodzić na ścianę z umywalką. Na jednej ścianie z wanną. Możemy położyć na posadzce i wszystkich ścianach, ale trochę wyżej niż zazwyczaj się to robi, tak by przełamać schemat. Możemy wreszcie tylko na ścianie z umywalką (jeśli np. płytki są bardzo intensywne).

Zobaczcie te płytki. Pochodzą z firmy Codicer i są dla mnie kwintesencją odwagi hiszpańskiego dizajnu:

https://www.codicer95.es/es

Tu jedna z płytek, która tworzy ten kolaż:

https://www.codicer95.es/es

A tu jeszcze inna z tej samej firmy:

https://www.codicer95.es/es

DREWNO

Naturalne, ciepłe w wyglądzie i dotyku dodadzą wnętrzu lekko rustykalnego nalotu. Potraktowane bardziej nowocześnie, np. jako prosta szafka pod umywalkę dodadzą współczesnego sznytu.

ZIELEŃ

Jeśli tylko mamy miejsce, wprowadźmy zieleń do łazienki. Najlepiej w postaci sporych rozmiarów roślin o dużych liściach.

NATURALNE PIGMENTY I MATERIAŁY

Kolor terakoty, to jeden z kolorów ziemi, które świetnie sprawdzają się w łazienkach w stylu hiszpańskim. Również czerń w akcentach. Będąc w Hiszpanii zwróćcie uwagę na zdobienia z czarnego kutego żelaza. Takie detale w czerni dodadzą charakteru. Mogą to być czarne, najlepiej matowe i proste w formie (przy wprowadzić element bardziej nowoczesny do rustykalnego wyglądu), mogą lampy, czerń może się również pojawić na uchwytach.

Możliwości jest sporo. Zobaczcie sami:

https://www.livingetc.com/whats-news/global-interiors-trend-222454

https://www.livingetc.com/whats-news/global-interiors-trend-222454

https://www.livingetc.com/whats-news/global-interiors-trend-222454

A na koniec zobaczcie to. Tradycyjne hiszpańskie (andaluzyjskie) wnętrza lubują się w łukach. Jak to przenieść do łazienki i unowocześnić. Zobaczcie poniżej 🙂

https://www.livingetc.com/whats-news/global-interiors-trend-222454


37 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page