top of page
  • Zdjęcie autoraMonika Bień-Königsman

Wnętrze podróżnika. Jak je urządzić, by odzwierciedlało twoje pasje do podróży

Zaktualizowano: 4 kwi 2021

Pamiętasz moment, kiedy podczas wakacji w Prowansji na jednym z lokalnych targów wzięłaś do ręki tkaninę we wzór przedstawiający gałązki z czarnymi oliwkami? A może to była ceramiczna miseczka w kwiatowe wzory, czyli włoska majolika? Będąc na Majorce gładziłaś dłonią deski do krojenia wykonane z oliwnego drzewa? A na urlopie w Hiszpanii nie mogłaś oderwać wzroku do wzorzystych płytek azulejos?

Nie raz decydowałaś się na zakup i pakowałaś te piękne rzeczy do swojej walizki. Wszystko po to, by w swoim domowym wnętrzu odtworzyć choć namiastkę miejsc na świecie, które odwiedziłaś, a w których czułaś się tak doskonale.

Tak, wnętrza urządzane pod wpływem podróży, to te, które najbardziej odsłaniają upodobania i charakter domowników. I za to je uwielbiam.

Nawet dom urządzony w minimalistycznym stylu potrzebuje paru elementów, aby nie wyglądać zbyt sterylnie i zimno. Tymi elementami mogą być pamiątki z podróży.

To z miejsc, które odwiedzamy przywozimy przedmioty sprawiające, że nasze wnętrza nabierają indywidualnego charakteru. Wizualny akcent, jaki nadają one naszym domom jest nie do przecenienia.

Czy będą to błękitno-białe płytki przywiezione z Lizbony, czy piękny, ręcznie tkany dywan z Maroka lub ręcznie malowana ceramika z Hiszpanii…wszystkie te rzeczy sprawią, że wnętrze z pięknie urządzonego, ale katalogowego, zmienia się we wnętrze z charakterem. Nie bójmy się tego.

Podróże to jedno z najwspanialszych źródeł inspiracji przy projektowaniu twojego wnętrza.

Czas na listę elementów, które warto wziąć pod uwagę projektując wnętrza inspirowane podróżami:

Kolory, wzory, tkaniny

Zwróć na nie uwagę podróżując. Jakie barwy dominują w danym kraju? Tkaniny? Jakie mają wzory? Jak są używane? Czy jest jakiś charakterystyczny motyw, który pojawia się w różnych przestrzeniach i wnętrzach?

Nawet najbardziej nowoczesna i minimalistyczna przestrzeń polubi tkaniny. Dodają one wnętrzu wizualnego ciepła i sprawiają, że zaczyna mieć ono dodatkowy wymiar, nie jest płaskie. To właśnie podczas podróży zdarza nam się odkrywać, co potrafią zdziałać tkaniny i wzory. Jaką głębię wprowadzają do wnętrza, historię, która pięknie opowiada tradycję, a jednocześnie interpretuje ją na nowo.

A wzorzyste płytki? Kraje śródziemnomorskie opowiadają nimi swoje historie. Wystarczy popatrzeć na elewacje budynków w Portugalii, czy detale architektoniczne w Hiszpanii. Wejście w tę tematykę pokazuje, jak wzornictwo i użyta na nich kolorystyka zmieniała się w zależności od tego, kto np. w takiej Hiszpanii panował. Azulejos są tam do dziś wykorzystywane w architekturze i wnętrzach.

Pamiątki i atrybuty podróżnicze

Idealne do udekorowania konsoli, stolika kawowego, czy regałowej półki. Ceramiczne naczynia, ręcznie dmuchane szkło, wiklinowe dodatki, ręcznie tkane dywany, narzuty na łóżka, zdjęcia, obrazy…

Sztuka i rękodzieło

No właśnie – obrazy i zdjęcia. Idealnie wprowadzą klimat miejsca, w którym byliśmy. Czasami warto się zastanowić, czy nie lepiej kupić jednej, cenniejszej rzeczy, ale takiej, która jest autentyczna dla danego miejsca i jego historii. I wcale nie musi to być nic bardzo wyszukanego. Obraz malowany przez lokalnego artystę na plaży (ale naprawdę malowany), czy zdjęcie w małej lokalnej galerii lub ceramika.

Mam taką kolekcje małych filiżanek, którą powiększam o kolejny przedmiot, gdy wracam z podróży. Ale nie kupuję ich w sklepach turystycznych, gdzie często rzeczy nie mają nic wspólnego z rękodziełem (tylko z Made in China). szukam małych sklepików, pracowni, gdzie na własne oczy mogę zobaczyć, jak ktoś tworzy te naczynia. Idealnym miejscem, by znaleźć różne cacka, są także lokalne pchle targi.

Małe meble

Idealnie się nadadzą do dekoracji salonu, sypialni, czy przedpokoju. Marokański stolik, lampa lub dywan, lustro? Te trzy elementy już sprawią, że wnętrze pokaże, w którą stronę świata cię ciągnie.

Selektywność przy projektowaniu takich wnętrz jest ważna

Co to oznacza? Prostotę i umiar. Bo z elementami dekoracyjnymi (i to bez względu na to, o jakim stylu mówimy) można przesadzić. A wtedy rodzi się chaos. No i pamiętaj, by być wierną swojemu stylowi. Co to oznacza? Że otaczasz się przedmiotami, który naprawdę do Ciebie przemawiają!

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page