top of page
Zdjęcie autoraMonika Bień-Königsman

Nie wychodzę z domu i wnętrzarsko inspiruję

Zaktualizowano: 4 kwi 2021

Domowe biuro jak nigdy wcześniej jest teraz na czasie. Większość z nas pracuje teraz z domu. Potrzebujemy więc dobrze zaplanowanej przestrzeni, w której ta praca będzie mniej uciążliwa, a bardziej efektywna…

To będzie taki mini cykl. Od paru tygodni siedzę w domu, moja dziewięcioletnia córka siedzi w domu i mój mąż, chociaż pracuje, to i tak siedzi w domu, bo mu kazali pracować z domu. Wiem, wiem, nie jestem jedyną. Prawie wszyscy są w podobnej sytuacji i prawie wszyscy dostajemy już bzika. Od tego siedzenia w domu.

Ale, przeglądając kolejny raz strony różnych gazet i czytając wszystkie te straszne informacje pomyślałam sobie dość. Czas zająć się czymś pozytywnym, produktywnym, czymś co sprawi mi przyjemność, a być może również wam, bo…

Czyż to nie jest idealny czas, by zająć się swoim domem. Przecież i tak nie możemy z niego wychodzić! Ile razy myśleliście, aby coś w nim zmienić? Że sypialnia wymaga odświeżenia. Że salon jakiś taki nienowoczesny. Że kuchnia denerwuje kolorem szafek. A domowe biuro w kartonach.

No właśnie. Domowe biuro. Od niego postanowiłam zacząć, bo chciałam zawsze zaprojektować moją przestrzeń do pracy, ale czasu nigdy nie było, bo projektowałam innym 🙂

Zazwyczaj miejscem, w którym robiłam projekty było albo biurko w pokoju mojej córki albo stół w salonie. W głowie cały czas miałam plan na zrobienie w sypialni profesjonalnego miejsca do pracy. Mam już na to przeznaczone miejsce. Ale poza miejscem niczego nie było.

Teraz nadszedł czas, by to zmienić. Nie wychodzę z domu i biorę się za projekt mojego domowego mini biura. Mam nadzieję, że zebrane tu inspiracje i pomysły przydadzą się również Wam!

Od czego zacząć?

Pewnie nie raz zadajecie sobie to pytanie. Czy najpierw szukać biurka? A może krzesła? A może kupić komplet? Biurko, szafki, regały? Ale czy pomyśleliście że najważniejsze są

DWIE INWENTARYZACJE?

Skąd dwie? Bo jedna ma dotyczyć przestrzeni, gdzie pojawi się domowe biuro, a druga ma “zmierzyć” ilość rzeczy, które macie i na których pracujecie każdego dnia.

W pierwszej mierzycie wielkość pomieszczenia lub jego części, gdzie będziecie organizować swoje biuro. W drugiej sprawdzacie ilość urządzeń (laptop, drukarka, itp) oraz materiałów – segregatory, papier, książki, magazyny, wszystko to, co tworzy elementy waszej pracy. Do tego ważne jest, czy domowe biuro ma służyć jednej osobie, czy dwóm. Jeśli dwóm, to czy w tym samym czasie? Bo wtedy przestrzeń roboczą trzeba liczyć x 2, a przestrzeń do przechowywania również będzie większa. Jak duża, zależy od potrzeb tej drugiej osoby. Często trzeba iść na kompromis, bo nie wszystko się uda pomieścić.

Aby wasze biuro było funkcjonalne musi to wszystko pomieścić. Biurko powinno być na tyle duże, aby pomieściło wszystko to, co potrzebujecie do codziennej pracy. Jeżeli używacie laptopa, a oprócz tego piszecie w zeszycie wielkości A4, to biurko powinno mieć co najmniej 100 cm długości. Najbardziej wygodne biurka to takie, które są i dosyć głębokie i długie, np. 60 x 120/140cm. No i teraz, jak już macie zmierzoną przestrzeń, to możecie wrysować biurko w miejsce jego przeznaczenia i sprawdzić, czy jego idealna wielkość zmieści się w tym miejscu.

Home Decorating Trends 2020 | Ikea home office, Home office decor ...

https://pl.pinterest.com/pin/566679565614396195/

OBSZAR WOKÓŁ BIURKA

Tu jest ogromne pole do popisu. Ściany wokół biurka można zabudować półkami – otwartymi, zamykanymi, łączonymi, itp. Najpierw zastanówcie się nad funkcją – co tam chcecie pomieścić, bo będzie mieć to wpływ na głębokość i szerokość półek. Materiał warto by był taki sam, jak ten, z którego wykonane jest biurko. Przecież estetyka jest również ważna, prawda 🙂

Półki mogą być od góry do dołu, zaczynając się nad biurkiem, tak by ich fronty były widoczne, lub montowane prostopadle do biurka. Jak na zdjęciu poniżej.

https://www.livingetc.com/spaces/interior-inspiration/home-office-decor-ideas-study-187869

https://www.livingetc.com/spaces/interior-inspiration/home-office-decor-ideas-study-187869

Zobaczcie kolejne zdjęcie – przestrzeń nad biurkiem jest bardzo mądrze wykorzystana. Mamy tu miejsce na tablicę korkową, nad nią jest otwarta półka na rzeczy potrzebne często, a powyżej duża zamykana część, w której można ukryć segregatory i inne materiały biurowe 🙂 Do tego dużo szuflad pod biurkiem i domowe biuro, zwróćcie uwagę jak małe, jest świetnie i praktycznie urządzone. Sama mogłabym takie mieć! Moje jednak będzie pod oknem, więc półki muszą być inaczej zorganizowane.

https://www.livingetc.com/spaces/interior-inspiration/home-office-decor-ideas-study-187869

Jeśli nasze domowe biuro ma stanowić część większego, bardziej reprezentacyjnego pomieszczenia, to można je sprytnie ukryć, a przynajmniej jego jakąś część.

Zobaczcie zdjęcie niżej. W tej biurowej szafie naprawdę sporo się mieści! A po zamknięciu biuro znika 🙂

https://www.livingetc.com/spaces/interior-inspiration/home-office-decor-ideas-study-187869

I kolejna świetnie zaprojektowana przestrzeń. Tym razem do pracy dla dwóch osób. Ich przestrzenie robocze są sprytnie oddzielone od siebie, a do tego bardzo fajne wykorzystanie miejsca pod oknem do przechowywania. No ale do takiego pomieszczenia potrzebny jest osobny, i to całkiem spory pokój 🙂

https://www.livingetc.com/spaces/interior-inspiration/home-office-decor-ideas-study-187869

A to moje ulubione miejsce pracy:

https://www.livingetc.com/spaces/interior-inspiration/home-office-decor-ideas-study-187869

Wiem, przestrzeni do przechowywania mało. Trzeba ją wygospodarować gdzieś w pobliżu. Ale nie zawsze nad biurkiem są potrzebne pojemne półki. Można je wstawić gdzieś indziej – np. szuflady pod biurkiem albo regał obok biurka. To, co w tym projekcie mnie tak urzeka, to jego “hiszpańskość” (mam na tym punkcie bzika) – posadzka, materiał na blat biurka, który przechodzi na ścianę (świetne praktyczne rozwiązanie) i świeże rośliny 🙂

Tylko, czy w takim “wakacyjnym” wnętrzu da się pracować 🙂 Ja bym dała radę.

No to czas się wziąć za pomiary i narysowanie układu funkcjonalnego, potem będzie czas na dobieranie kolorów i materiałów (to bardzo lubię) ale o tym wkrótce 🙂

3 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page